Radar XL DIMAX ALPINE TL 205 / 55 R17 95V
- E
- C
- 68 db
Den har en klassificeringsskala fra klasse A til G for rullemodstand. Et klasse A-dæk har 6,5% bedre brændstofforbrug end et klasse G-dæk. Det betyder, at hvis du kører 10.000 km, sparer du 50 liter brændstof med et klasse A-dæk sammenlignet med et klasse G-dæk.
Bedømmelsesskalaen er sat A til F. Hvor A angiver den korteste bremselængde og F er den længste. Ingen D- eller G-karakterer tildeles for biler og lette lastbiler. Karakteren indstilles efter en test, hvor dækkene skal bremses på en vej, hvor der er 0,5-1,5 mm vand. Ved 80 km/t vil forskellen i bremselængde være fire billængder (ca. 18 meter) mellem dæk med en rating A versus F.
Ved kørsel i mere end 50 km/t overstiger støjene fra rullemodstanden normalt motorstøjen. Et dæk med 79 db sammenlignet med et dæk med 67 db afgiver dobbelt så meget støj. På dækmærkatet vil der være et symbol på et dæk med skalaer. Høje støjniveauer er markeret med sorte bølger, mens de hvide bølger angiver, om det er et stille dæk. Et dæk med tre sorte bølger opfylder de nuværende europæiske krav, der blev indført i 2016, men ligger højere end den kommende støjgrænse og skal dermed udskiftes på sigt. Et dæk med to sorte bølger er allerede godkendt til nye regler i 2016.
Producent | Radar |
Model | XL DIMAX ALPINE TL |
Sæson | Vinter |
Størrelse | 205 / 55 R17 |
Loadindex | 95 |
Hastighedsindex | V |
EAN Kode | 8886459545994 |
Artikel nummer | 172521 |
Billige Radar DIMAX ALPINE 205 55 R17 95V
En 17 tommer fra Radar DIMAX ALPINE serien. Disse er klasificeret som et budget brand. Så hvis du leder efter et nyt sæt billige dæk, men vil bruge mindst mulig penge, så er disse en god mulighed. Simplethen billige dæk for pengene.
Disse dæk Radar DIMAX ALPINE 205 55 R17 95V er lavet til vinter. Radar DIMAX ALPINE 205 55 R17 95V vinterdæk tilbyder enestående vintergreb og kørestabilitet kombineret med stærk struktur og høj kilometertal. Designet på slidbanecentret forbedrer stabiliteten og styreresponsen, mens den skræddersyede mønstre giver fremragende trækkraft og vejrgreb.
Andre Karakteristika:
- Belastningsindex 95: Takket været et belastningsindex på 95, kan de modstå 690 kg per dæk. Størstedelen af de nuværende mellemklasse biler kan dermed udstyres med disse
- Støjniveau 68: Takket været et støjnivau på blot 68, giver det bilens passagerer en mere afslappet atmosfære med mindre støj. Decibel er vigtige. En stigning på blot nogle få decibel har stor betydning for støjniveauet.
- Hastighedsindex V: DIMAX ALPINE 205 55 R17 95V fra Radar har har et hastighedssymbol på V. Disse vinterdæk er godkendt til at køre med en hastighed på 240km/t.
Køb dæk fra Radar online hos Dæk Drop In: Bestil dine Radar DIMAX ALPINE 205 55 R17 95V dæk allerede i dag. Vælg blandt vores mange lokale monteringspartner for montering af dine dæk eller få dem tilsendt direkte til din dør.
Med mere end 150 dækcenter partner fordelt over hele landet er vi i dag en af Danmarks største. Vi betjener både private, virksomheder og industrien. Se vores store udvalg af dækcenter partner i hele Danmark. Indtast blot dit postnummer i søgefeltet.